Home

genom_main_600x440_2

Zapraszamy do drugiej części wywiadu z kolektywem Genom.

Tobiesobiemiastu: Rozwińcie proszę temat waszej wytwórni Genom Audio, tego jak powstała i jakie macie plany z nią związane ?

Genom: Pomysł na wytwórnię zrodził się bardzo spontanicznie. Stwierdziliśmy, że skoro mnóstwo producentów prowadzi swoje wytwórnie, dlaczego my mielibyśmy jej nie prowadzić ? Było to ok. 2010 roku, ale jak pisałem wcześniej, wtedy zależało nam również nad poprawą naszego brzmienia, dlatego temat samego wydawania własnych numerów zszedł na drugi plan. Rozciągnięcie w czasie było spowodowane również tym, że wszystko związane z Genom Audio robimy sami, od muzyki, przez artworki, stworzenie serwisu www do promocji włącznie. Jest to bardzo zajmujące i nie pozwala się skupić tylko na produkcji i graniu. Ideą naszej wytwórni jest po prostu wydawanie własnej muzyki bez względu na jej styl. Będziemy też promować nasze inne projekty. Już 12-ego stycznia ukaże się EPka, na której oprócz Genom pojawią się kawałki mojego solowego projektu Goukaimuri. Projekt ten powstał w celu oddzielenia drumandbassowego Genom od reszty moich fascynacji muzycznych. Pierwsze trzy EPki zostały wydane w postaci cyfrowej, ale w pierwszej połowie tego roku, chcemy wydać album w postaci krążka CD. Będzie to album Genom, na którym znajdą się kawałki powstałe w ciągu ostatnich 3-ech lat. Oczywiście w planach są następne wydawnictwa cyfrowe w postaci EPek oraz drugi album CD. Ale o tym porozmawiamy pewnie przy innej okazji.

Tobiesobiemiastu: A jak wyglądają Wasze muzyczne inspiracje spoza drumandbassowego spektrum ?

Genom: Nie będę ukrywał, że odpowiedź na to pytanie mogłaby zająć nawet kilka dobrych stron A4, jeśli nie książkę grubości encyklopedii. To dlatego, że od zawsze słuchaliśmy mnóstwo przeróżnej muzyki, oczywiście nie tylko spod znaku drumandbass. Trudno wymienić tutaj wszystkich artystów i chyba nie o to chodzi. W ostatni weekend np. przesłuchiwałem ostatni album Thoma Yorke’a, który przypadł mi do gustu. Wybacz tak lakoniczną odpowiedź, ale jak pomyślę, ile można opowiedzieć o muzyce, którą przesłuchaliśmy w naszym całym życiu i która nadal nam jest bliska, to dostaję zawrotów głowy, bo nie wiem od czego zacząć. Aczkolwiek faktem jest, że ostatnio odkrywam klasykę, której nigdy nie miałem okazji, a może nawet chęci bliżej poznać. Jednym z takich klasyków był jakiś czas temu Isaac Hayes, którego jak się okazuje usłyszałem w wielu nagraniach artystów z lat 90-tych w postaci samplowanych fragmentów, często bardzo bezpardonowo samplowanych.

Tobiesobiemiastu: Zapytam zatem inaczej: jakich jest pięć albumów, które poleciłbyś komuś kto dopiero odkrył muzykę elektroniczną ?

Genom: Co prawda, nie mam takiego TOP 5, ale myślę, że warto zatrzymać się na Autechre, a w szczególności na albumach „Amber” i „Tri Repeate” oraz EPce „Garbage”. Jeśli ktoś lubi wokale zatopione w elektronice, to zdecydowanie polecam Bjork z albumami „Homogenic” oraz „Vespertine”. Nie sposób też pominąć The Future Sound Of London „ISDN” i “Dead Cities”. Z bardziej tanecznych klasyków godny uwagi jest Underworld „Second Toughest In The Infants”. Bardzo cenię też Squarepushera, szczególnie EPkę „Stereotype” oraz album „Hard Normal Daddy”. Nie będę też ukrywał, że albumem dzięki, któremu zacząłem inaczej postrzegać muzykę był „Music for the Jilted Generation” The Prodigy. To był prawdziwy obrót o 180 stopni. Oczywiście, jak wspomniałem, jest jeszcze o wiele więcej artystów, ale wymienione pozycje uważam za klasykę i przyszły mi na myśl jako pierwsze, gdyż miały na mnie szczególny wpływ.

Tobiesobiemiastu: Plany na bliższą i dalszą przyszłość ?

Genom: Tak jak wspomniałem wcześniej, plany oscylują obecnie wokół wytwórni, a dokładniej wokół wydania albumu CD oraz pozostałego materiału. Dotyczy to zarówno projektu Genom jak i innych naszych projektów muzycznych. Nie chcę wybiegać za daleko w przyszłość, ponieważ pewne rzeczy, które obecnie powiem, mogą za jakiś czas być nieaktualne.

Tobiesobiemiastu: Dziękuję za rozmowę !

Genom: Dzięki.

39778136

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s